Lalapaşa’da festival coşkusu 

DSC_0235

Lalapaşa Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı 18. Geleneksel Lalapaşa Yağlı Güreşleri Festivali kapsamında cumartesi akşamı İzmirli Taylan, Kader ve İsmail YK konserleri gerçekleşti. Lalapaşa Belediye Başkanı Bülent Şahinşah’ı bu özel gecede ilçe ve il protokolü de yalnız bırakmadı. Birbirinden güzel şarkılarını Lalapaşa halkı için seslendiren ünlü sanatçılar, bol bol alkış aldı. Konsere vatandaşların ilgisi oldukça yüksekti. Doyasıya eğlencenin olduğu konser akşamı festival alanı hınca hınç doldu. Lalapaşa tarihi akşamlarından birini yaşadı.

GÜREŞLER MUHTEŞEMDİ

Pazar günü yapılan yağlı güreşler ise, kıran kırana mücadeleye ve çekişmeli ağalık ihalesine sahne oldu. Başpehlivan Faruk Akkoyun olurken, ağalık ihalesini Leyla Şener kazandı. Güreşler, Lalapaşa Belediye Başkanı Bülent Şahinşah’ın da aralarında olduğu kortejin belediye binası önünden ilçe girişine kadar yürümesiyle başladı. Lalapaşa Yağlı Güreşleri Ağası Abdullah Demirkıran’ı karşılayan kortej, Edirne Belediyesi bandosu eşliğinde yürüyerek güreş alanına geçti.

PROTOKOL İLGİLİYDİ

Şahinşah, burada yaptığı konuşmada, yağlı güreşin yalnızca bir spor olmadığını, içinde pek çok kültürü barındırdığını söyledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere organizasyona katkısı olan sponsorlara teşekkür eden Şahinşah, “18 yıl önce attığımız tohum, bugün gelişti, ilçemizin adını duyurmaya başladı. Gelecek yıllarda daha güzel organizasyonlarla devam edeceğiz” dedi. Tüm boylardaki güreşlerin ardından başpehlivanlık güreşlerine geçildi. Hasan Tuna, Kadir Ergin, Ahmet Yavuz, Mecit Yıldırım, Nail Kurt, Hasan Zeybek, Enver Erişti, Fatih Koyuncu, Mustafa Başdemir, Cengiz Zengin, Fevzi Çakır, Ali Gökçen ve Faruk Akkoyun başpehlivanlık için mücadele etti.

AKKOYUN, BAŞPEHLİVAN OLDU

Finalde rakibi Tuna’yı yenen Akkoyun, başpehlivanlığı kazandı. Başpehlivanlık mücadelesinde birinciliği elde eden Akkoyun ve ikinci olan Tuna ile üçüncüler Ahmet Yavuz ve Hasan Zeybek’e ödülleri Lalapaşa Kaymakamı Mehmet Durgut ve MHP Tekirdağ Milletvekili Bülent Belen tarafından verildi. Bu arada, gelecek yılın güreş ağalığı için yapılan ihaleye bu senenin güreş ağası Abdullah Demirkıran, elektrik mühendisi Leyla Şener ve esnaf Hasan Hüseyinca katıldı. İhaleyi 40 bin lira bedelle kazanan Leyla Şener, selamlama turunun ardından yaptığı konuşmada, ağalığın heyecan verici olduğunu söyledi. Güreşlerde cazgırlığı ise Bayram Ali Dede üstlendi.

DSC_0376

Add a Comment